Praktika ettevalmistus
- Õppeosakond koostab igaks õppeaastaks praktikakorralduse kava, milles määratletakse kindlaks praktikaperioodid.
- Õppeaasta alguseks kinnitab kooli direktor õppetöögraafiku, kus on määratud praktikaperioodid õppegrupiti.
- Õppekavast tuleneva praktikakoha leidmine toimub õppesuunajuhi ja õppetöökorralduse spetsialisti eestvedamisel õpilase ja praktikakohaga koostöös.
- Praktikakoha vastavuse tingimustele (juhul kui ettevõte ei ole kooli lepinguline koostööpartner), mis võimaldavad täita praktikale seatud õpieesmärke ja saavutada õppekavas kirjeldatud õpiväljundid otsustavad ühiselt kool ja ettevõte.
- Igale õppegrupile on määratud koolipoolne juhendaja, kelle ülesandeks on praktikale suunamine, praktika kontrollimine ja praktika lõppedes praktika dokumentide vastuvõtmine ja edastamine õppeosakonnale.
- Kool viib läbi ettevõttepoolsetele juhendajatele praktikauhendajate koolituse.
- Ettevõtte informeerimine ja juhendamine seoses õpilase õpistiilist ja puudest tingitud erivajadusest.abistamine sobivate tööülesannete leidmisel.
Praktikadokumendid
- Praktika läbiviimiseks sõlmitakse kooli, õppija või tema seadusliku esindaja ja praktikat korraldava asutuse või ettevõtte vahel praktikaleping. Kooli poolt allkirjastab lepingud direktor.
- Õpilase individuaalne praktikakava on praktikalepingu osa, kus on kirjas õppija individuaalne praktika eesmärk, ülesanne ja praktika õpiväljundid.
- Õpilase praktikapäevik sisaldab praktikal igapäevaseid tööülesandeid, õpikogemuse analüüsi ja praktikakohapoolse juhendaja hinnangut õppeprotsessile ja praktika kokkuvõtvat hinnangut.
- Õpilase praktikaaruanne (esitlus) on õppeprotsessi analüüsiks ja hindamiseks koostatud aruanne, mille õpilane esitab praktika kokkuvõtvaks hindamiseks.
- Peale praktikat toimub praktika kaitsmine, millest võtavad osa õppegrupi õpilased, erialaõpetajad ja õppesuunajuht.
- Praktika koondaruande koostab õppekorralduse spetsialist iga aasta praktikakorralduse kava täitmise praktika tulemuste analüüsiks.
Praktikale suunamine ja läbiviimine
- Vähemalt üks (1) päev enne praktikaperioodi algust õppekorralduse spetsialist võtab ühendust praktikale suunduva õpperühmaga, et selgitada õpilastele praktikandi õigusi ja kohustusi ning teisi praktikaga seotud küsimusi.
- Koolipoolne praktikajuhendaja juhendab ja nõustab õpilast kogu praktikaperioodi vältel ning vajadusel teavitab ja nõustab praktikakohapoolset juhendajat praktika ettevalmistamise ja läbiviimise küsimustes, sh dokumentatsiooni täitmisel.
- Koolipoolne praktikajuhendaja külastab õpiprotsessi jälgimiseks ning praktika õpiväljundite saavutamise tagamiseks praktikakohta vähemalt ühel korral praktika perioodi vältel.
Praktika sooritamine
- Praktika loetakse sooritatuks kui õpilane:
- On töötanud praktikaettevõttes ettenähtud aja vastavalt praktikajuhendile;
- Praktika tunni pikkuseks on astronoomiline tund;
- Praktika sooritamise eelduseks on kõigi õpiväljundite saavutamine;
- Sooritamata praktika on õppevõlgnevus, mille likvideerimiseks peab õpilane leidma aja väljaspool õppetööd koostöös koolipoolse ja praktikakohapoolse juhendajaga;
- Peale praktika lõppu peab olema õpilasel täidetud praktika päevik, sh täidetud hindamisvormid ja esitatud aruanne;
- Praktikalepingu ennetähtaegne lõpetamine võib toimuda õpilase või praktikaettevõtte algatusel. Õppekorralduse spetsialist tutvub tekkinud olukorraga ja lahendab probleemi. Kui lahendust ei leita, lõpetatakse leping ennetähtaegselt poolte kokkuleppel.
Avaldatud 12.03.2020.
Viimati muudetud 25.03.2025.